International Fest.On-line ,,Paul Polidor”-XXIII, Interferences: 28.02.2022-Commemorating KHOJALY-30 (1992-2022)

International Festival ,,PAUL POLIDOR” desfășoară o activitate editorial-culturală de promovare a relațiilor dintre ROMÂNIA și AZERBAIDJAN de aproape un sfert de secol, timp în care au apărut volume de culturologie, versuri originale, traduceri, AUDIO-CD-uri muzicale, spectacole, festivaluri, participări la congrese și forumuri mondiale etc. Activitatea continuă:

Paul Polidor’s  Invitation: ,,On the occasion of the 30-th Anniversary  of  Khojaly Genocide Commemoration  day,

H.E. Dr.Husseyn N.Najafov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan,

request the pleasure of the company of  Mr.Paul Polidor

at the ,,Crystal Room”of Ramada Hotel & Suites by Wyndham Bucharest North on the 28-th of February, from 15:00-17:00. ” În imagine (de la stânga la dreapta): Prof.Univ.Dr.Dumitru Balan (prezentând nr.8 al revistei internaționale ,,Paul Polidor: Bütün Dünya Tatarları Birleșınız! ”); Excelența Sa, Dr.Husseyn N.Najafov, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Azerbaidjan în România și Paul Polidor, director-fondator al publicațiilor fundației omonime, între care și ,,Războaie, lideri și criminalitate transfrontalieră”// Comemorare KHOJALY -30 (1992-2022). Participanților în Polidor-Fest.On-line XXIII li se recomandă studierea interferențelor dintre elementele culturale etnice din zona caucaziană cu elementele din muzica cultă: An exhibition and a concert was organized in Strasbourg, with organizational support from the Heydar Aliyev Foundation and assistance by Azerbaijan’s Embassy in France, within the project “Cultural Treasures of Azerbaijan — the Pearl of Caucasus”, February 9, 2013. A concert by Azerbaijani musters of art in Strasbourg: Enjoy!