NGO-,,Paul Polidor”s Music (Audio-CD:,,Memoria del fuego”) in Las Palmas de Gran Canaria-2001 (Lyrics by Justo Jorge Padron / In Romanian: pe 1.10.2023 marele poet spaniol ar fi împlinit 80 de ani.) Music, Arrangements & Performed in Spanish by Paul Polidor.

2005-NGO ARCHIVE:

Traian T.Coşovei (28 nov.1954-1 ian.2014):

,,Identitatea  spirituală, culturală în plină diversitate stilistică, dar  aflată sub  spectrul  globalizării, îşi  găseşte  expresia  sensibilă  prin efortul  liric  profund, pe care îl întreprinde acest  trubadur modern.”

Unul  dintre promotorii  culturii româneşti în spaţiul european  se  dovedeşte  a fi  Paul Polidor, poet, muzician, cantautor  şi menestrel, de câţiva ani  el  susţine un ambiţios  proiect  cultural . Fundaţia sa culturală  a promovat cultura românească  în spaţii  culturale şi spirituale  europene  atât  prin arta  poeziei, cât şi prin  cântecul  său inconfundabil, ce deschide  o amplă  valorificare  a zestrei  noastre  spirituale in jurul  ideii de comunicare.

Fundaţia ,,Paul  Polidor”  a deschis o cale de comunicare cu Macedonia, Azerbaijan, Turcia, Insulele Canare, Slovacia, Cehia, Bulgaria etc.  Repere ale efortului  său  stau  mărturiile de la prezenţa la Struga, unde, cândva,  a fost încununat  cu lauri Nichita Stănescu.

Peste  tot , versul şi vocea  lui Paul Polidor  vibrând  pe aceeaşi  lungime de undă poetică, au reflectat  traseul  intelectual  al  unor  autori  clasici  ori  contemporani  dincolo de hotarele  ţării.

Într-un  recent  recital  desfăşurat  la Muzeul  Naţional  al Literaturii  Române din Bucureşti, cantautorul  şi-a lansat  câteva din ultimele  CD-uri: ”Memoria del Fuego” –recital al poetului spaniol  Justo Jorge Padrón  pe muzica lui Paul Polidor; “Poezie cântată: Haos – Eugen Cristea  şi Paul Polidor”  şi Sung Poetry (13) –“Steluţa  Istrătescu şi grupul Ştrengarii”.

Din CD-ul realizat  alături de actorul Eugen Cristea  remarcăm  prelucrările  muzicale  pe versuri semnate de Ana Blandiana, Adi Cusin ori Rafael Alberti, Miljurko Vukadinović, Bahtiar Vahabzade, Bogomil Gjuzel etc.

În urma recitalului de la Târgu –Mureş, în urmă cu aproape un an, Alex Cristescu  nota în jurnalul  “Cuvântul Liber”: ,,Solistul  serii, Paul Polidor, este şi poet,  şi compozitor  –  după  poemele  respective  a compus  nişte piese muzicale. El nu va  cânta  numai  cu vocea – deşi are o voce  superbă – , ci şi la un instrument   supramodern,  pe  care  din nefericire  nu-l  pot  defini  şi care ne dă multe efecte. Foarte interesant că acest gen, deşi instrumentul  l-a folosit  mai mult pentru muzica uşoară, repet,  acest gen  se apropie mai mult de  muzica cultă. Prin fineţe, prin ceea ce exprimă, prin mediul  în care îşi desfăşoară  activitatea, prin cultura  compozitorului  şi a mediilor  pe care le frecventează… nu  se aseamănă  cu un concert  de  beat-nici  sau  nici măcar  apropiat  jazz-ului. S-au  trimis  discuri, s-au audiat piesele respective şi nu a fost întâmplător acceptat de Filarmonică”.

Recitaluri  similare de muzică şi poezie  îl determinau pe Florin–Silviu  Ursulescu (critic  muzical  Radio   România şi Actualitatea Muzicală, revistă a Uniunii  Compozitorilor  şi Muzicologilor din România) să afirme: ,,La  aceste întâlniri, la aceste concerte  pe care le organizează  Paul Polidor, am câteva  sintagme  pe care  le folosesc   mereu şi nu  am ce să fac, trebuie să le repet. Ceea ce face el se   înscrie, în continuare, pe o  linie  complet  neobişnuită, ciudată  în zilele noastre; această nebunie, această îndârjire  cu care luptă  contra peisajului  tot  mai anticultural, gusturilor tot mai  urâte, de marginea societăţii, contra  lipsei  de ierarhie, lipsei de bun gust. ”  /…/ Asemeni  lui Florin –Silviu Ursulescu, repet şi eu afirmaţiile pe care le-am  făcut cu ocazia unei alte întâlniri în Rotonda Muzeului  Naţional  al Literaturii  Române :,,Ceea ce ne surprinde la Paul Polidor, dincolo de faptul  că are un nume predestinat  şi cu  sonoritate  managerială,  este  măiestria sa  în selecţionarea  versurilor; registrul acestora  nu se încadrează într-un curent sau o manieră  literară. Compozitorul  îşi  alege poeţi din generaţii  total  diferite, de la clasicii literaturii până  la autori contemporani  români, optzecişti, nouăzecişti, cu alte cuvinte  orice  poezie care se  pretează  a fi însoţită de melos, de melopee.”

Paul Polidor face din polifonie multiculturalitate. De la poezia rusă până la cea arabă, română, macedoneană, spaniolă ori basarabeană, tânărul compozitor,  absolvent, de altminteri, şi al Facultăţii  de limbi străine – filologie rusă  a Universităţii  din Bucureşti, reuşeşte, în  turneele sale, să electrizeze  publicul  de pe întreg mapamondul. De la Moscova la Baghdad  şi înapoi  la Bucureşti via  Chişinău, cantautorul  lasă  în urma sa  parfumul  unei muzici de o ferocitate  senzuală, graţioasă.

Identitatea  spirituală, culturală  în plină  diversitate  stilistică, dar  aflată sub  spectrul  globalizării, îşi  găseşte  expresia  sensibilă  prin efortul  liric, cultural, profund, pe care îl întreprinde  acest  trubadur modern.

TRAIAN T. COȘOVEI

Decembrie, 2005